Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekonečný populismus ČSSD

15. 03. 2013 16:04:59
Sociální demokracie přednesla na svém sjezdu několik návrhů, jak si zajistit hlasy voličů. Těch voličů, kteří nevidí ekonomické souvislosti a potenciální dopady těchto kroků.

Progresivní zdanění, minimální mzda (za měsíc), zrušení poplatků u doktora. To všechno zní slibně a cílí na jedinou a největší skupinu voličů. Jedna věc už ale této skupině voličů nedochází – dopady, které jim tyto změny přinesou. V následujícím článku popíši 3 výše zmíněné (potenciální) změny, především co by tyto změny přinesly.

Progresivní zdanění

Velkým mýtem dnešní doby je, že v ČR platíme rovnou daň. To je ale omyl, protože rovná daň znamená, že např. každý odvede na daních 5 000,- bez rozdílu. Daň, kdy každý odvádíme určité % z naší daně (v ČR DPFO 15 %), se nazývá lineární. Progresivní zdanění už každý z nás chápe správně, tzn. vyšší příjem => vyšší míra zdanění. Vyšší sazbou se nedaní celý příjem, ale pouze mezní část (např. při hranici 15 000,- pro 10% a 15% daň z příjmu 18 000,- se mi 15 000,- zdaní 10 procenty a 3 000,- 15 procenty). Nastíním zde dva důvody, proč se vyhnout progresivnímu zdanění a zůstat u lineárního. Prvním z nich je inflace. Ta způsobí, že postupem času se budou lidé přesouvat do vyšších daňových pásem a tudíž budou odvádět vyšší daň. Ovšem vzroste pouze nominální mzda, nikoliv reálná. Tzn. lidé budou mít opět méně. Druhým důvodem je příklad Francie. I když se nedá srovnávat francouzská milionářská daň ve výši 75 % s progresivní daní, je zcela zřejmé, co bohatí lidé udělají. Odsunou vše potřebné do zahraničí. A stát od nich neuvidí ani korunu. Ale taková fakta o progresivním zdanění se ČSSD pochopitelně nehodí do krámu.

Minimální mzda (MM)

Již nějaký ten pátek máme u nás tržní ekonomiku (TE), která vystřídala CPE (centrálně plánovanou ekonomiku). Nebudu zde rozvádět, proč je TE lepší, např. díky existenci tzv. neviditelné ruky trhu, kterou plánovací centrum nikdy nemůže nahradit. Můj argument proti vysoké MM souvisí s nejjednoduším grafem ekonomie – grafem nabídky a poptávky (pod tímto odstavcem). Krátce si v grafu popíšeme, co by se stalo zavedením MM: základní stav je zabrazen křivkami S (kolik práce nabízejí zaměstnanci – s větší cenou (P) nabízení více práce (množství Q)) a D (kolik práce poptává zaměstnavatel, s nižší mzdou poptává více práce). E značí optimální rovnováhu při množství práce q a mzdě p a absenci minimální mzdy. Následně je zavedena MM, znázorněná červenou barvou. Více peněz je lepší pro zaměstnance, proto budou nabízet více práce (bod s), ale zaměstnavatel bude poptávat práce méně (bod E', práce je pro něj dražší). V bodě E' také nastane nová rovnováha. Tzn. na trhu bude daná minimální mzda a počet zaměstnaných klesne z bodu q do bodu q'. Díky vyšší minimální mzdě tedy vzroste nezaměstnanost. To už ale ČSSD neřeší.

grafSD.JPG

Poplatky u doktora

Jak samotný přívlastek poplatků naznačuje, jsou regulační. Tzn. měly a mají za úkol zredukovat počet lidí u doktora (především těch „nemocných“) => zmenšit výdaje na zdravotnictví v ČR. Pokud by byly poplatky zrušeny, jak je snem ČSSD, počet lidí ve zdravotnických zařízeních by opět vzrostl. Tzn. by byly větší fronty, lékaři by měli na pacienta méně času a díky horší náladě . . . děkuji nechci, radši si zaplatím těch symbolických 30,- (a oželím jedno pivo v hospodě).

Pokud si stále myslíte, jak jsou uvedené sny ČSSD výhodné pro řadového občana, tak hodně štěstí. Protože vám asi ani Bůh nepomůže.

Autor: Martin Vašek | pátek 15.3.2013 16:04 | karma článku: 34.19 | přečteno: 1393x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Tomio Okamura, Spasitel našeho národa, přemožitel Antikrista Sorose

Kdo může zachránit a spasit náš národ, jež se ocitá na okraji propasti národní smrti? Maďaři mají Orbána, my Okamuru. Nebo víte o nějakém jiném, lepším Spasiteli?

27.7.2017 v 16:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

ÚV odmítá, že by cesty premiéra po ministerstvech byly součástí předvolebního ataku ČSSD

Úřad vlády byl premiérem zmocněn vydat prohlášení, kterým reaguje na velmi ojedinělé kritické hlasy vůči inspekčním cestám předsedy vlády po jednotlivých ministerstvech, které nemají předvolební charakter.

27.7.2017 v 14:46 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 250 | Diskuse

Beata Krusic

Proč té ženě nedal nikdo napít...............???

Na úvod dnes přikládám hned z kraje link videa, aby si každý mohl utvořit svůj vlastní názor a teprve pak se sama vyjádřím.

27.7.2017 v 13:10 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 1716 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Visegrádská čtyřka se stává nepříjemným fenoménem v Evropské unii

Evropská komise dělá vše pro to, aby V 4 rozložila a vynutila si poslušnost států V 4 na rozhodnutích Bruselu, kde politicky rozhodují staré země EU, především Německo, Francie a Itálie.

27.7.2017 v 10:24 | Karma článku: 41.36 | Přečteno: 2052 | Diskuse

Ivan Bednář

Byl Ježíš Kristus dítětem ze zkumavky?

Čechoameričan a muž původem z Dánska spolu žijí v Kalifornii, podle tamního práva jsou manželé. Náhradní matka jim donosila embryo uměle oplodněné vajíčkem anonymní dárkyně.

27.7.2017 v 9:39 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 581 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.