Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotit zloděje nesmíme, oni nás okrádat mohou.

16. 08. 2012 12:47:10
Nedávno vznikla na Facebooku stránka, která si hned od začátku získala několik set příznivců a na které může kdokoliv nahrát fotky zlodějů (v Brně). Následně vyšel dne 16. 8. 2012 v brněnském deníku článek o protiprávnosti takového jednání, na který bych chtěl reagovat.
autor: Fotky Zlodějů Z Podchodu Na Nádraží V Brně.autor: Fotky Zlodějů Z Podchodu Na Nádraží V Brně.

Prvně bych se vyjádřil trochu obecně – zastávka hlavní nádraží a přilehlý podchod jsou stvořeny pro kapsáře. Kamery tu nejsou a pár policistů tuto situaci nevytrhne. Poté nemůžeme chtít, aby se situace v okolí hlavního nádraží zlepšila. A co hůř, toto prostředí (které můžeme nazvat špinavé) tvoří první dojem turisty, který vstoupí do našeho města po příjezdu vlakem. Nyní bych tedy rozebral některé pasáže článku.

„Podle občanského zákoníku má každý člověk právo na ochranu osobnosti. Takové jednání je v rozporu s tímto zákoníkem," sdělila Brněnskému deníku Rovnost například advokátka Ivana Sekeráková.
Pokud se na věc podíváme z pohledu normálního člověka, a nikoliv z pohledu občanského zákoníku, je zvláštní, že focení lidí provádějících protiprávní činnost je taktéž protiprávní. Jelikož se domnívám, že krádež také nebude zcela v souladu s právem v ČR. Možná paní Sekeráková ráda obhajuje zloděje.

Policii však takové fotky pomohou jen málo. „Kapesní krádeže jsou těžce dokazatelné. My můžememít představu o tom, kteří lidé se toho dopouští, ale musíme zloděje chytit při činu," vysvětlila mluvčí brněnské policie Andrea Straková.
Dejme tomu, že fotky nebudou prospěšné policii. Ale ostatním lidem to dává alespoň nějakou šanci, že nějakého zloděje poznají a budou si dávat větší pozor. Stále přemýšlím, na čí straně stojí právo v ČR. Zloděj někoho okrade, tím zcela jistě poruší kdejaká práva. Poté se ale nemůže domáhat svých práv.

Upozornila také, že nejjednodušším způsobem, jak se bránit proti krádežím, je nedat kapsářům šanci. „Lidé by si měli dávat na své osobní věci pozor. Často například mají u batohů otevřené kapsy, a to zloděje láká," sdělila.
Zloději často kradou věci i ze zavřených batohů. To není problém. Buď jej jednoduše otevřou, nebo (častěji u dámských kabelek) rozříznou dno. Řešením by tedy dle paní Strakové bylo vybavit si zip batohu zámkem a dámy by na dně svých kabelek měly nosit olověnou desku (která by samozřejmě ještě měla být přichycena ke kabelce).

Podle Strakové je problémem i to, že často kradou nezletilí, kteří nejsou trestně odpovědní. Před týdnem například skončily v rukou policistů dvě dvanáctileté dívky, které okrádaly lidi u nádraží.
To je určitě veliký problém naší společnosti. Ale nemají být za toto chování zodpovědní rodiče daných nezletilých? Troufám si tvrdit, že většinu těchto nezletilých tvoří brněnští trvale opálení občané bydlící v okolí Cejlu a Bratislavské. Tu by to chtělo nějaké plošné řešení.

Podle policie provozovatelům stránky nehrozí trestní stíhání. „Je to záležitost Úřadu pro ochranu osobních údajů a mohli by dostat tučné pokuty," sdělila Straková.
Co prosím vás odhalují fotky za osobní údaje? Pokud je fakt, že jsem zloděj, osobním údajem, pak je opět něco špatně. Ještě by mohla být osobním údajem tvář, nebo fakt, že jsem byl na hlavním nádraží.

„Nikdo není oprávněn rozhodovat o tom, kdo je například zloděj nebo dlužník. To přísluší policii," řekla.
Sice tato činnost přísluší policii, ale ta by neměla vozit své zadky v autech a měla by více hlídat ulice. Pokud Policie není (nejen u nádraží) dostatečně aktivní, jsou snad fotky ještě rozumným řešením situace. Bavíme se o městské policii.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry město uvažuje o tom, že by v budoucnu v podchodu nové kamery umístili. „Je potřeba nejprve vytipovat místa, kam je umístit, aby byl kamerový systém co nejlepší," sdělil.
Co je potřeba vytipovat? Stačí umístit do každého rohu kameru, aby bylo každé místo monitorováno, nejlépe z více stran. Pokud vzniknou slepá místa, nebo místa snímaná pouze jednou kamerou, situaci to moc nezlepší. Dobře, nějaké vytipování proběhnout může, ale snad nezabere několik měsíců, protože bude-li se instalování kamer odkládat jenom kvůli vytipovávání nejlepších míst, okradení to jistě ocení.

kapsari.jpg

Foto: Fotky Zlodějů Z Podchodu Na Nádraží V Brně.

Dodatek k diskuzi: fotky nejsou moje, jsou použity z veřejné stránky na facebooku (proto zmiňování autora). Ani zloděje nefotím, tento článek byl pouze pozastavením se nad facebookovou skupinou (jsem pro) a reakcí některých lidí, kteří "upozorňování na protiprávní činnost" nazývají taktéž protiprávní.

Autor: Martin Vašek | čtvrtek 16.8.2012 12:47 | karma článku: 40.65 | přečteno: 4798x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Brno

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jaroslav Mílek

Armáda a stát.

Chceš-li mít mír, musíš mít silnou armádu. Téměř všechny státy na světě mají svou armádu Mít armádu, lépe řečeno ozbrojený sbor způsobilý bránit státní svrchovanost, či územní celistvost, je jedním ze základních atributů státu.

31.8.2017 v 11:19 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ruth J. Weiniger

Píšu článek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid ex ea commodi consequat. Quis

29.6.2017 v 14:17 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jaroslav Dittrich

V Brně hoří cirkus a ohrožuje město!

Tentokrát bych si dovolil začít můj článek krátkým pohledem do historie, leč pro město Brno a jeho polozelenou vládnoucí koalici je tento pohled aktuální a zároveň je důrazným varováním před jejím dalším působením na radnici.

26.6.2017 v 21:00 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 801 | Diskuse

Lucie Gavendová

Není už černá a bílá. Jen šedá.

. Už je to chvíle, kdy jsem byla přesvědčená o "pravdě" a realitě. Zrodilo se spoustu nových životů a spoustu toho zemřelo. Stejně, jako se ve mě probudila nekonečná láska. A bariéry slov a pocitů zmizely v zapomnění.

26.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 203 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.