Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reorganizace linek pražské MHD - chaos vs. přehlednost

15. 08. 2012 19:30:05
Dne 14. 8. 2012 schválili pražští radní změny v MHD, které začnou platit od 1. září. Některé linky budou zrušeny, jiným se naopak zkrátí interval.
 archiv.dopravni.net

1. září čeká naše hlavní město malá velká změna. Velká, protože se nejedná pouze o dílčí časové posuny spojů v jízdním řádu, ale zruší se 19 linek, které budou nahrazeny jinými linkami. A zároveň malá, jelikož srovnáme-li ji se změnou v brněnské MHD v roce 1995 – vlastně se velikostí srovnat nedá, v Brně se tehdy jednalo de facto o kompletní reorganizaci.

Jaké změny Prahu čekají? Celkově budou zrušeny 3 tramvajové (č. 15, 19 a 21) a 16 linek autobusových. Tyto linky budou ale nahrazeny jinými linkami, takže se není nutno obávat, že by nic nejelo. Zároveň zde bude 5 tramvajových a 38 autobusových tzv. metrolinek – ty tramvajové budou mít v pracovní dny (ve špičkách) interval 4-5 minut, ty autobusové 6-8 minut. Základním bodem těchto změn je méně linek s kratším intervalem, tzn. cestující nebudou muset ve špičce studovat jízdní řád, jelikož budou vědět, že jim to za pár minut pojede. Nejedná se tedy o nějaké velké rušení spojů, ale o jejich přečíslování pod jinou linku.

Také bude zrušena (mnohdy zbytečná) duplicita linek, kdy ty autobusové jedou několik zastávek souběžně s tramvajemi. Linky budou většinou zkráceny k první zastávce tramvaje, aby byl zajištěn přestup.

Všechny změny naleznete v souboru PDF na stránkách iDnes.cz.

Dá se předpokládat téměř s jistotou, že se 1. září najdou jedinci, kteří o změně nebudou vědět. Zde by mohl nastat onen chaos, o kterém média tak ráda píší. Těchto jedinců ale nebude mnoho, protože část cestujících se o změně dozví během druhé poloviny srpna, kdy má oficiálně začít informační kampaň. A pokud je někdo na dlouhé dovolené až do konce prázdnin, nemyslím si, že by se v jeho okolí nenašel známý, který ho o těchto změnách informuje.

Věřím, že i přes velmi rychlé (a možná i časově unáhlené) odstartování změn nakonec převáží přehlednost nad oním chaosem a že Pražané tyto změny přijmou s pochopením a dokáží si najít tu „svoji“ cestu.

Prosím všechny čtenáře, aby laskavě psali do diskuze jenom věcné připomínky a zbytečně tak naspamovali a nezahltili diskuzi, ve které by se poté ty důležité příspěvky ztratily.

Dodatek k diskuzi: Porovnávám MHD v Praze s MHD v Brně. To, co už v Brně existuje řadu let, se nyní snaží zavést i hlavní město. Říká se tomu přestupní systém. Něco jiného je zájem jedince a zájem čtvrtě. Samozřejmě, že každou změnou se někomu zhorší cestování. To je naprosto přirozené, nelze se zavděčit všem. Několikrát jsem byl v Praze a bydlel v oblasti Jižního města. Divil jsem se, kolik autobusových linek tu jezdilo v souběhu, mnohdy se lišily jenom jednou, či dvěma zastávkami. Máte právo to nazývat zmrzačením MHD, ale je to pouze zmrzačení z Vašeho pohledu. Většině lidí by ty změny měly přinést více užitku. Mch. proč by DP zaváděl změny, u kterých by si byl jistý, že mu přinesou úbytek cestujících? A vězte, že záleží především na DP, jestli se změny uskuteční, či ne.

Autor: Martin Vašek | středa 15.8.2012 19:30 | karma článku: 9.02 | přečteno: 1076x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Zuzana Palečková

Už nám zase kážou

Volební kolotoč se už pěkně rozbíhá a zřejmě i letos můžeme čekat spoustu zábavy. Jenom to všechno přežít se zdravým rozumem!

17.9.2017 v 23:23 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 419 | Diskuse

Ondřej Prokop

Architekt Jan Gehl pomůže zklidnit Severojižní magistrálu

Pražská Severojižní magistrála byla postavena v 70.letech jako hlavní silniční tah procházející středem města. Denně přes ní přejede přes 100 tisíc automobilů. Současná podoba magistrály je navržena a řízena jako dálniční koridor.

17.9.2017 v 21:57 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 292 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Máme doma delikventku

Totiž, abyste rozuměli, naší Klárce občas říkáme Karle. Zvykla si na to a dokonce to vyžaduje i od svých spolužáků. Brzy jí bude devět. Zvláštní znamení: miluje zvířátka. Je pro ně schopná podniknout cokoli.

16.9.2017 v 20:52 | Karma článku: 24.06 | Přečteno: 860 | Diskuse

Jan Baše

Jak funguje kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 10?

Dojmy prostého občana z jednání kontrolního výboru zastupitelstva 13. 9. 2017, které se sešlo po téměř po 3 měsících prázdnin...

16.9.2017 v 12:20 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 270 | Diskuse

Jan Sigmund

Mariánský sloup jako Smíchovský tank aneb přijde Staromák o vánoční trhy jak je známe?

Debaty o mariánském sloupu a jeho možném obnovení jsou žhavé. Čím více o tom vím, tím více se bojím hypotetického sporu za 73 let o vrácení Smíchovského tanku (později Růžového) na náměstí Kinských. Podobností je kupodivu mnoho!

14.9.2017 v 18:34 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 599 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.