Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Optimální obtížnost maturity? Nedosažitelná.

14. 06. 2012 13:01:28
V naší republice máme letos za sebou druhý rok státních maturit. Oproti loňským, které byly parodií na něco, co má být zkouškou po 13 letech strávených ve školních lavicích, se ty letošní zdají naopak moc těžké.

2011

V roce 2011 se rozběhly státní maturity. Pokud něco chceme nazývat maturitou, pak bychom měli z této množiny vyloučit právě loňské státní testy. V matematice byly některé otázky zavádějící, jiné (a to v těžší variantě) šly díky odpovědnímu archu (OA) vyřešit ještě před otevřením zadání (úloha s číselnou osou, které byla natištěna OA). V testu z českého jazyka jsme se potom mohli setkat s několika slovními úlohami z matematiky, které s českým jazykem měly pramálo společného. Zároveň před maturitou unikly zadání k ústní části maturity z češtiny. Na tehdy mé škole, gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše 14 v Brně, ovšem pro nás učitelé vypracovali zadání nové. Jinak by ta maturita opravdu byla pouze fraškou. O úrovni těchto závěrečných zkoušek vypovídá i to, že na stejném gymnáziu „odmaturovali“ z matematiky (v nižší i vyšší obtížnosti) všichni studenti tercií.

V souvislosti s loňskými maturitami následně ještě poslali studenti brněnského gymnázia Matyáše Lercha dopis ministru školství, tehdy panu Dobešovi, v němž se zmínili o velmi lehké obtížnosti testů (a aby to bylo do příštích let napraveno).

2012

Ale zpět k letošnímu roku, ve kterém byly zkoušky nesporně těžší, než v tom minulém. Nejdřív bych něco napsal k „opravám“, pokud student protestoval proti výsledku. Jak uvedla některá média, nebude se znovu kontrolovat test, nýbrž se zkontroluje pouze hodnocení daného testu. Což je více, než trochu absurdní.

Za druhé, což souvisí s předchozím odstavcem, je špatně nastaveno hodnocení slohových prací. Především v nedodržení formy. To byl dle mého názoru největší kámen úrazu. Bohužel lidé, kteří slohovky opravovali, to nedělali dle vlastního rozumu, ale dle řady kritérií (tzv. škatulkování).

Za třetí je třeba se zamyslet (zde už, na rozdíl od 2 předchozích odstavců, nesouhlasím se studenty), jaký je rozdíl mezi lehčí a těžší úrovní obtížnosti maturity. Pokud si dám těžší variantu, nemohu očekávat, že to bude procházka růžovým sadem. I když loni to tak bylo. Zkrátka pokud si dám těžší verzi, musím se k ní něco naučit.

Nezávidím těm, kteří u maturity propadli. A nechci, aby se o (subjektivně) těžkých maturitách mlčelo. Je potřeba se ozvat, protože oproti loňských lehkým testům byl tohle šok. A není pravdou, že je lepší nevyčnívat z davu a dát si lehčí variantu. Ale je potřeba něco udělat pro to, aby si člověk úspěšné složení těžší verze zasloužil.

Autor: Martin Vašek | čtvrtek 14.6.2012 13:01 | karma článku: 9.23 | přečteno: 786x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

A kdo jsou vlastně ti křesťané?

Jak poznáme křesťany v tomto světě? Liší se oblečením, jídlem a stylem bydlením?Jsou to ti, kteří se křesťany nazývají? Nebo jsou křesťané ti, kteří znají Bibli, řídí se jejím učením a svými životy se odlišují od ostatních?

27.7.2017 v 16:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Neobjektivní objektivita politických diskusí

Rozhovory a diskusní pořady si zakládají na objektivitě a rovné příležitosti na prezentaci názorů a postojů všech zúčastněných. Osoba moderátora však mnohdy rozhoduje, jak z toho která osobnost vyjde.

27.7.2017 v 16:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Jan Bartoň

Jáchym Topol – rozhovor, který by bez Klausovy reakce zapadl

Spisovatel Jáchym Topol vydal novou knihu. Poskytl rozhovor novinkám.cz a tento rozhovor byl doplněn o reakci Václava Klause,Jiřího Weigla a Ladislava Jakla. Kritika Topola ze strany Jakla, Klause a Weigla ranila Janu Machalickou.

27.7.2017 v 12:52 | Karma článku: 32.92 | Přečteno: 1337 | Diskuse

Jiří Růžička

Na šlapadla jen střízliví? Zakažme alkohol i chodcům!

Kdo se dnes na vodě opováží řídit šlapadlo pod vlivem alkoholu, klidně může skončit i v žaláři. Proč takto nezatočit i s opilými chodci, kteří si pletou zebru s nosorožcem?

27.7.2017 v 11:22 | Karma článku: 34.97 | Přečteno: 1441 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Česká oběť teroru zemřela. A cirkus na Chrámové hoře pokračuje

Ti, kdo teprve poletí na dovolenou, si mohou vzpomenout na palestinské Araby. Až je na letišti policie opakovaně donutí projít rámem, protože stále „pískají“.

27.7.2017 v 10:50 | Karma článku: 39.81 | Přečteno: 1840 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.