Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Optimální obtížnost maturity? Nedosažitelná.

14. 06. 2012 13:01:28
V naší republice máme letos za sebou druhý rok státních maturit. Oproti loňským, které byly parodií na něco, co má být zkouškou po 13 letech strávených ve školních lavicích, se ty letošní zdají naopak moc těžké.

2011

V roce 2011 se rozběhly státní maturity. Pokud něco chceme nazývat maturitou, pak bychom měli z této množiny vyloučit právě loňské státní testy. V matematice byly některé otázky zavádějící, jiné (a to v těžší variantě) šly díky odpovědnímu archu (OA) vyřešit ještě před otevřením zadání (úloha s číselnou osou, které byla natištěna OA). V testu z českého jazyka jsme se potom mohli setkat s několika slovními úlohami z matematiky, které s českým jazykem měly pramálo společného. Zároveň před maturitou unikly zadání k ústní části maturity z češtiny. Na tehdy mé škole, gymnáziu na třídě Kapitána Jaroše 14 v Brně, ovšem pro nás učitelé vypracovali zadání nové. Jinak by ta maturita opravdu byla pouze fraškou. O úrovni těchto závěrečných zkoušek vypovídá i to, že na stejném gymnáziu „odmaturovali“ z matematiky (v nižší i vyšší obtížnosti) všichni studenti tercií.

V souvislosti s loňskými maturitami následně ještě poslali studenti brněnského gymnázia Matyáše Lercha dopis ministru školství, tehdy panu Dobešovi, v němž se zmínili o velmi lehké obtížnosti testů (a aby to bylo do příštích let napraveno).

2012

Ale zpět k letošnímu roku, ve kterém byly zkoušky nesporně těžší, než v tom minulém. Nejdřív bych něco napsal k „opravám“, pokud student protestoval proti výsledku. Jak uvedla některá média, nebude se znovu kontrolovat test, nýbrž se zkontroluje pouze hodnocení daného testu. Což je více, než trochu absurdní.

Za druhé, což souvisí s předchozím odstavcem, je špatně nastaveno hodnocení slohových prací. Především v nedodržení formy. To byl dle mého názoru největší kámen úrazu. Bohužel lidé, kteří slohovky opravovali, to nedělali dle vlastního rozumu, ale dle řady kritérií (tzv. škatulkování).

Za třetí je třeba se zamyslet (zde už, na rozdíl od 2 předchozích odstavců, nesouhlasím se studenty), jaký je rozdíl mezi lehčí a těžší úrovní obtížnosti maturity. Pokud si dám těžší variantu, nemohu očekávat, že to bude procházka růžovým sadem. I když loni to tak bylo. Zkrátka pokud si dám těžší verzi, musím se k ní něco naučit.

Nezávidím těm, kteří u maturity propadli. A nechci, aby se o (subjektivně) těžkých maturitách mlčelo. Je potřeba se ozvat, protože oproti loňských lehkým testům byl tohle šok. A není pravdou, že je lepší nevyčnívat z davu a dát si lehčí variantu. Ale je potřeba něco udělat pro to, aby si člověk úspěšné složení těžší verze zasloužil.

Autor: Martin Vašek | čtvrtek 14.6.2012 13:01 | karma článku: 9.23 | přečteno: 786x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.50 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 200 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 375 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.