Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co přínáší ohňostroje na Pryglu?

10. 06. 2012 20:35:20
Letos máme za sebou již 15. ročník ohňostrojů v rámci festivalu Ignis Brunensis. Jako všechno okolo nás, i ohňostroje si dokázaly vytvořit řady spokojených diváků i značné množství kritiků.

Soutěž ohňostrůjců

Ne každý rok se konala soutěžní přehlídka, která si ale již v posledních letech vytvořila své pevné místo v programu festivalu (Brno, město uprostřed Evropy). Tvůrci z různých koutů světa soutěží nejen v celkovém vyznění ohňostrojů, ale také v hudebním doprovodu či samotné scénografii. Letos získali hlavní cenu tvůrci z Austrálie, cenu Čro za hudební doprovod Číňané a cenu ČT za scénografii Španělé.

Kulturní zážitek

Dalším pozitivním přínosem je zážitek ze samotné podívané pro diváky, zde znásobený odrazem na vodní hladině. Mohli bychom to nazvat společenskou akcí, jelikož si ohňostroje na přelomu května a června získaly své pevné místo v kalendáři nejen mnoha Brňanů, ale i zdejších sudentů.

Dopravní opatření

Ohňostroje na přehradě by zcela jistě nebyly tak úspěšné bez výborně zorganizované dopravy diváků tam i zpět. Jedná se především o linky P1 a P11, po ohňostrojích jsou posíleny navíc linka 30 a noční autobusy. Také provoz velké části denních linek je prodloužen cca do 1:00. Navíc je třeba nachystat záložní autobusy. Zatím každý rok zvládá DP tuto službu výborně a na přehradě nezbude cestující, na kterého by nezbylo v MHD místo.

Byznys

Pomineme-li peníze točící se v těchto ohňostrojích obecně (tzn. i s těmi v centru), nemůžeme si nevšimnout velkých příjmů kolotočářů a zvýšených příjmů stánků s občerstvením. Především kolotoče zcela jistě vadí obyvatelům Bystrce. Sice se vypnou na dobu střílení ohňostrojů, leč předtím i poté vytváří silně negativní externalitu – hluk. Snad by šlo zařídit do příštích let odvádění příspěvků městu – ať už z kolotočů či ze stánků. Nemělo by je to (existenčně) ohrozit. Kdo se byl podívat na nějakou soutěžní světelnou show na přehradě, pochopí, jak moc se musí těmto prodejcům zvednout tržby.

Prach a těžké kovy

Jedna z nevýhod ohňostrojů je odpad. V případě těch na Pryglu padá víceméně vše do vody. Paradoxně si tak opět znečišťujeme přehradu, která se nechá za miliony korun čistit. Samozřejmě ohňostroje po sobě zanechávají spoušť kdekoliv, ale na rozdíl od přehrady to nemusí padat do vody. V Brně by se našla zcela jistě řada míst, kde by se ohňostroje v rámci festivalu Ignis Brunensis uživily. Například ty (poslední) na Špilberku byly krásně vidět ze širokého okolí.

Na závěr bych chtěl shrnout pár podstatných věcí

- ohňostroje na přehradě zcela jistě nepřitáhnou více zahraničních turistů, než ty v centru, jak tvrdí pan primátor Onderka; spíše naopak, jelikož ne každému se chce jezdit až na Prygl

- posílení MHD k Přístavišti je možná krásné z pohledu fanouška MHD, ale jinak se jedná o celkem zbytečný výdaj; ale přiznávám, že to má své kouzlo

- odpad z ohňostrojů padá do přehrady a tak ji znečišťuje, přitom ji město nechá za miliony korun čistit

- kdyby byla snaha, dalo by se nalézt vhodnější místo pro odpalování těchto ohňostrojů

- dalo by se uvažovat také o menších daních pro provozovatele kolotočů a stánků u přehrady z razantně zvýšených příjmů; především kolotoče vydávají velký hluk i pozdě do noci a ruší tak obyvatele Bystrce

Článkem reaguji na svou návštěvu ohňostrojů na Pryglu ve středu 6. 6. 2012.

Autor: Martin Vašek | neděle 10.6.2012 20:35 | karma článku: 10.82 | přečteno: 1235x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Brno

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jaroslav Mílek

Armáda a stát.

Chceš-li mít mír, musíš mít silnou armádu. Téměř všechny státy na světě mají svou armádu Mít armádu, lépe řečeno ozbrojený sbor způsobilý bránit státní svrchovanost, či územní celistvost, je jedním ze základních atributů státu.

31.8.2017 v 11:19 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ruth J. Weiniger

Píšu článek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid ex ea commodi consequat. Quis

29.6.2017 v 14:17 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jaroslav Dittrich

V Brně hoří cirkus a ohrožuje město!

Tentokrát bych si dovolil začít můj článek krátkým pohledem do historie, leč pro město Brno a jeho polozelenou vládnoucí koalici je tento pohled aktuální a zároveň je důrazným varováním před jejím dalším působením na radnici.

26.6.2017 v 21:00 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 801 | Diskuse

Lucie Gavendová

Není už černá a bílá. Jen šedá.

. Už je to chvíle, kdy jsem byla přesvědčená o "pravdě" a realitě. Zrodilo se spoustu nových životů a spoustu toho zemřelo. Stejně, jako se ve mě probudila nekonečná láska. A bariéry slov a pocitů zmizely v zapomnění.

26.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 203 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.